Randění a peníze

Existuje spojitost mezi bohatstvím a počtem schůzek? Kdy ve vztahu by měli partneři otevřít téma peněz?

money-heart

Peníze člověku dokážou zprotivit den. Obzvlášť, když se přístup páru ve vztahu k nim hodně liší. Utrácí partner/ka hodně, zatímco vy máte rád/a trochu jistoty v zádech? Pak to určitě potřebujete společně probrat! Jenže i když si několikrát před zrcadlem vyzkoušíme přijatelný začátek takové konverzace, stejně je pak rozhovor pokaždé ošemetný. Lidé jsou totiž ohledně peněz často přecitlivělí nebo rovnou podráždění. Pár jednoduchých rad se proto vždycky hodí.

Peníze a atraktivita

burning-money
Plýtvání penězi. (Žádná skutečná bankovka nebyla při focení nijak poničena, kromě toho, že to určitě stálo majlant.)

Výzkumy ukázaly, že peníze na úplném začátku nehrají z jedné strany vůbec roli. Muži se totiž absolutně nestarají o výplatní pásky svých potenciálních partnerek. Na druhou stranu profily zámožně vypadajících mužů na seznamkách se těší výrazně vyššímu počtu pozvánek a schůzek. Jinak řečeno, vyplatí se platit, pánové.

Jenže tenhle dojem nekončí u jednoho účtu v restauraci. Ženy se spíš nechají přesvědčit celkovým přístupem k penězům. Spousta dam má rádo pocit, že pokud se týká péče o ně, muž se nedrží zpátky. Takže pozvánka do nejluxusnější restaurace není nejlepší nápad, pokud se pak muž nedokáže dostatečně uvolnit a přestat šilhat po cenovkách. Možná by tedy bylo lepší vzít potenciální partnerku na místo, které si daný nápadník může v klidu dovolit a uvolnit se tam. To ovšem neznamená, že by ženy měly přistoupit na pování do ušmudlané putyky. Tam se zase těžko uvolní ony.

Ve vztahu

Jak se vztah rozvíjí, partneři spolu sdílejí čím dál víc věcí a zážitků, což stojí peníze. Z toho automaticky vyvstává otázka placení. Pokud se partner/ka nikdy o penězích nezmínil/a, získal/a jste možná pocit, že je vše v pořádku a oba jste se spokojili se stávajícím stavem věcí. Na penězích však do určité míry záleží každému, takže se snažte nepromeškat příležitost téma otevřít, pokud už se nějaká naskytne. Při placení stačí tedy nadhodit „Bude v pohodě když to zaplatím já?“ nebo naopak „Je v pořádku, že to platíš ty?“. Často totiž k uklidnění situace stačí ukázat, že si uvědomujeme, kdo vytáhl peníze z peněženky.

Mnoho problémů může vznikat i v souvislosti s nevyrovnaností příjmů. Jenže příjmy představují pouze půlku dané rovnice. Druhou stranu zabírá utrácení. Problém s příjmy a šetřením může vést až k tématu rolí ve vztahu. Někdo se třeba vyžívá v nakupování, ale zároveň kupuje dárky i pro toho druhého. Je to pak špatné? Možná. Ale vše se dá vyřešit krátkou konverzací.

Jak téma načnout?

Nejvhodnější je klidná a věcná diskuze o penězích, ale takový hovor začít je opravu umění. Protože jsou peníze tak citlivé téma a většině lidí na nich záleží, často jej vytáhneme při hádkách. Vysoký tlak se ale málokdy pojí s konstruktivním přístupem, takže bychom si měli vybrat jinou chvilku. Hodit se bude nějaký obecný úvod. „Terezo / Mirku, co si myslíš o rozdělení našich výdajů?“ Samozřejmě, tohle zní jako prohlášení ministra financí, ale drží se neutrálního tónu a zřejmě jej přenese i do odpovědi vašeho protějšku.

Partneři si musí vzájemně sednout a důvěřovat. V otázkách peněz si proto protiklady málokdy sednou. Vraťme se opět k dvojici, kde třeba on je extrémně šetřivý, zatímco ona hodně utrácí. Dá se takový vztah trvale udržet? Minimálně se budou často dostávat do sporů. Na stejnou situaci se ale dá pohlížet i z druhé strany. Co když si ona jen chce užít života, zatímco on jí v tom brání? Pak se zřejmě ona bude cítit v pasti a zbytečně omezovaná.

Společné účty

couple-bills-min
Společné účty znamenají společnou zodpovědnost ale i rozhodování.

V určitém bodě se však dvojice o účty začne dělit. Současně by se ale mělo sdílet i rozhodování. Stejně jako vztah sám, i peníze potřebují plánování. Zamyslete se, kam chcete během několika let vztah posunout a nutně vám to ovlivní i finanční otázky. V takové fázi se hodí zauvažovat o společném bankovním účtu, kam bude každý posílat dohodnutou částku a z něhož se budou hradit společné výdaje. To se zase nabízí jako perfektní úvod kýžené konverzace. „Terezo / Mirku, co si zařídit sdílený účet na společné útraty?“

Tím pádem se můžete dělit o odpovědnost v utrácení i plánování. Na druhou stranu, jestliže dostanete nějaké hezké prémie, dopřejte si nějakou radost (pokud ovšem momentálně nevězíte ve finančních problémech). Rozhodnete-li se ale zamlčet fakt, že vám v práci zvedli plat, můžete se spolehnout, že se dočkáte nepříjemné reakce, až se to provalí. V souvislosti s penězi totiž vždycky vznikají problémy.

Nejpozdější okamžik, kdy by se partneři měli pustit do tématu peněz, představuje společné bydlení. Jakmile se spolu někam nastěhujete, musíte vyřešit, zda budete vše hradit napůl, nebo jestli jeden bude platit víc, protože víc vydělá. To ale může dále ovlivnit očekávání a role ve vašem vztahu. Partner, který víc platí, má možná pocit, že druhá strana by měla do domácnosti přinášet nějakou další hodnotu. I to je tedy třeba probrat.

 

Co dělat:

  • Jak se vztah prohlubuje, rozhodně se začít bavit o penězích
  • Plánovat
  • Společně vyhodnocovat
  • Šetřit, ať už společně, nebo zvlášť.

Čemu se vyhnout:

  • Chování účetní/ho, hlavně na začátku vztahu
  • Vztahu s chronicky utrácejícím protějškem, pokud požadujete finanční stabilitu, a naopak
  • Neutrácet peníze jen proto, aby člověk někoho ohromil
  • Tématu peněz při hádkách